fbpx

Dispozícia rodinného domu

Dispozícia rodinného domu sa člení na obytnú a úžitkovú plochu. Obytnú plochu tvorí denná a nočná časť.

Miestnosti by mali byť navrhnuté tak, aby návšteva nemala dôvod vstupovať do nočnej časti domu. Poschodový dom je členený tak, že denná časť domu je na prízemí a nočná časť na poschodí.

Pri bungalove denná časť domu by mala byť oddelená od nočnej časti chodbou s dverami.

Obytná plocha

Denná časť domu:

K dennej časti (obytnej) patrí obývacia izba, kuchyňa nad 12m2 a jedáleň. Tieto miestnosti môžu byť funkčne aj opticky pospájané do jedného priestoru. Ďalej sem patrí pracovňa.

Nočná časť domu:

V nočnej časti (obytnej) sa nachádza spálňa rodičov a izby detí.

Úžitková plocha

K úžitkovej ploche patria ostatné miestnosti a časti domu, ako zádverie, chodba, schody, kuchyňa do 12m2 , sklad potravín, kúpeľňa, WC, pivničné priestory, kotolňa, práčovňa a pod. 

Vstavané skrine, balkón, terasa a garáž sa do úžitkovej plochy domu nazapočítavajú, ale plochy sa uvádzajú v projekte jednotlivo.

K domu môžu prislúchať ďalšie drobné alebo jednoduché stavby ako bazén, záhradný domček a pod.

V dome môže byť vyčlenený priestor na podnikanie ako nebytový priestor, ktorý sa dá vyčleniť aj dodatočne na základe projektovej dokumentácie a žiadosti o zmenu v užívaní stavby. 

Orientácia domu

Denná časť domu by mala byť orientovaná na juh, prípadne na západ, či juhozápad. Okná by mali byť opatrené žalúziami, alebo tienené iným spôsobom. 

Najväčšie pasívne solárne zisky dom vykazuje pri oknách a presklených plochách orientovaných na juh a pri strešných oknách so sklonom do 30°, čo je dôležitou hodnotou pri energetickom hodnotení domu.

Nočná časť domu by mala byť orientovaná na východ, alebo na severovýchod. Je príjemné pri vstávaní, keď nám do izby svieti ranné slniečko.

Terasa by mala byť prístupná z obývacej miestnosti. Pohľad z terasy by mal byť do záhrady, alebo na nejaké iné zaujímavé miesto v okolí, ktorým sa budete môcť kochať pri kávičke, alebo dobrom vínku.

Bungalov, alebo poschodový dom

Bungalov má tú výhodu, že nemusíte prekonávať výšku a chodiť po schodoch. Nevýhodou je, že treba mať väčší pozemok. Ak chcete šetriť energiou, alebo nákladmi na zateplenie, výhodnejší je poschodový dom. Strop na prízemí, ako aj podlahu na poschodí netreba zatepľovať, použije sa iba kročajová izolácia, ktorá pohltí zvuky z chôdze. 

Vlastnosti rodinného domu

Vlastnosti rodinného domu sú dané normou STN 73 4301 – Budovy na bývanie, bod 6 – Rodinné domy. 

Zádverie

Vstup do domu by mal byť riešený cez zádverie, kvôli úniku tepla v zimnom období. Zádverie by malo byť dosť veľké na to, aby návšteva zložená z viacerých ľudí mohla vstúpiť do domu naraz. Zádverie by malo obsahovať botník a vešiak na kabáty, prípadne šatníkovú skriňu. Ďalej by tu malo byť situované samostatné WC s malým umývadlom.

Vstupná chodba

Svetlá šírka vstupného priestoru bytu alebo chodby, aj po zabudovaní nábytku, musí byť minimálne 1,1m. 

Obytné miestnosti

Najmenšia podlahová plocha obytnej miestnosti je 8m2 .

Ak tvorí byt jediná obytná miestnosť, musí mať podlahovú plochu najmenej 16m2 .

Svetlá výška obytných miestností musí byť najmenej 2,4m, odporúča sa 2,6m.

Svetlá výška obytných miestností v podkroví musí byť najmenej 2,3m, odporúča sa 2,4m.

V podkroví pri sklone strechy min. svetlá výška by mala byť 600mm, avšak plocha miestnosti sa započítava až pri svetlej výške 1,3m.

Objem miestnosti v podkroví na spanie jednej osoby musí byť aspoň 20m3 a dvoch osôb 31m3 .

Kuchyňa

Ak je priestor na varenie súčasťou celkového priestoru obytnej miestnosti s plochou väčšou ako 12m2 , považuje sa tento priestor za obytnú kuchyňu.

Schody

Šírka ramena hlavného schodiska nesmie byť menšia ako 900mm, podchodná výška musí byť najmenej 2,1m. 

Kúpelňa a WC

Z bezpečnostného hľadiska práčka musí byť vzdialená od vane 600mm

Najmenšie pôdorysné rozmery WC sú:

  1. pri otváraní dverí von 900mm x 1100mm
  2. pri otváraní dverí do vnútra 900mm x 1500mm

S kombinovanou, alebo špeciálnou záchodovou misou dĺžky 640mm až 680mm:

  1. pri otváraní dverí von 900mm x 1200mm
  2. pri otváraní dverí do vnútra 900mm x 1550mm
Som stavebná projektantka a podnikateľka. Venujem sa projektovaniu rodinných domov a pomáham klientom dosiahnuť kvalitné a funkčné bývanie podľa vlastných predstáv.Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre